29 Ekim 2011 Cumartesi

CUMHURİYET KUTLANACAK DEĞİL KURTARILACAK HALDE... CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUNAtatürk'ün 27.09.1923'te Neue Freie Preese muhabirine verdiği demeçten..
Yeni Türk Anayasası'nın ilk maddelerini size tekrar edeceğim...
Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Yürütme kudreti,yasama yetkisi milletin tek ve gerçek temsilcisi olan Meclis'te toplanmıştır.Bu iki kelimeyi bir kelimede anlatmak mümkündür:CUMHURİYET...
Bu yazı milliyet gazetesinin manşetiydi beni o kadar etkilediki okumamış olanlar için paylaşmak istedim...

En büyük ulusal bayramımız olsa da olur olmasa da olur gibi yansıtılıyor. 2 hafta önceki şehitlerimiz Cumhuriyet'imiz , ülkemiz için kanlarını döktüler. Ama biz onların kanlarını hiçe sayarak bu bayramı kutlamıyoruz.Zaten Cumhuriyet Bayramı illa kutlamalarla geçmesi gereken bir durum değil bu ülkede bu günlerde olmamızı sağlayanlara borcumuzu ödemek için bir anma saygı günüdür. Törenlerde, okullarda, sokaklarda bir geçit ya da İstiklal Marşımızın okunmasının engellenmesi ancak fırsatçılıktır. Gördüğüm bir karikatürün ufacık bir kısmında CUMHURİYET KUTLANACAK DEĞİL KURTARILACAK HALDE yazıyordu ne yazıkki bu hale düştü Cumhuriyet'imiz. Bizi 88 yıldır ayakta tutan o yüce Cumhuriyet'imizin yıkılmasına izin verenlere yazıklar olsun. Cumhuriyet'i yükseltecek ve yaşatacak olanlar bizleriz. Cumhuriyet Atam'ızın bizlere mirası armağanıdır. Bunun farkında olmayanların şuanda ülkemizin başında olması bu mirasa en büyük ihanettir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder